Být v bezpečí v online světe. Příručka pro mladé se promítá na školách

Grafiky 10 pravidel bezpečného chování v onlinu, které jsou součástí nové „kyberpreventivní“ brožury Ministerstva vnitra, nově běží ve školách na informačních panelech ÁMOS vision.

BFF na síti nemusí být chábr nebo feláč, ale třeba enemák a groomer. Nerozumíte? Nevadí. Hlavně, že rozumí vaše děti. Nebo spíš děti vašich dětí. Právě pro ně Ministerstvo vnitra připravilo brožuru 10 fíčur bezpečného chování v onlinu a na sítích. Příručka těm, kteří chápou, že se v onlinu nemají nechat vyprankovat, aby nebyli enpísíčko, zábavnou formou radí, co v online světě nedělat, aby z toho v budoucnu neměli mrzení. 

Jenže jak dostat informace k těm, kteří papírové brožury hned hází do koše? Řešení se našlo díky síti dotykových školních infocenter ÁMOS vision, které teď grafiky na školách pouští ve formě video smyček. Vzhledem k tomu, že informační panely využívá 350 základních a středních škol, grafiky každý den vidí cca 200 tisíc žáků. Panely ÁMOS vision navíc s podobným osvětovým projektem nepomáhají poprvé. 

Nedávno třeba pomohly polici, když žákům pouštěly informační spoty s tématy sextingu nebo hate speech.  

„Promítání na dotykových panelech je efektivním způsobem, jak k žákům důležité informace dostat. Třeba projekt, kdy se preventivní spoty policie promítaly na panelech ÁMOS vision, nedávno získal druhé místo v soutěži Ministerstva vnitra o Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni ro rok 2023,“ říká ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra Michal Barbořík s tím, že forma spotů žákům na závěr umožňovala absolvovat kvíz. 

Resort vnitra doufá, že úspěch budou mít i kyberspoty a co nejvíce žáků se na panelech „řečí svého kmene“ dozví, aby ve virtuálním světě mysleli na svou digitální stopu a nezveřejňovali nic, co by jednou někdo mohl zneužít v jejich neprospěch.

Resort vnitra doufá, že úspěch budou mít i kyberspoty a co nejvíce žáků se na panelech „řečí svého kmene“ dozví, aby ve virtuálním světě mysleli na svou digitální stopu a nezveřejňovali nic, co by jednou někdo mohl zneužít v jejich neprospěch.

Zakladatel ÁMOS vision Richard Prajsler říká, že panely jsou napojeny na školní systémy a žákům na jedno kliknutí třeba zobrazí rozvrhy, suplování, plán akcí i jídelníčky. Školy pak panely využívají i pro sdílení vlastních informací typu novinky, akce, mimořádné situace, kroužky, mimoškolní aktivity atd. Cílem je přinášet do škol stále nová inspirativní témata, což koresponduje s aktuálními preventivními projekty. „Obsah připravujeme s odborníky ve svých oborech. Je zaměřen na prevenci, osvětu, podporu vzdělávání, Věnujeme se kyberprevenci, duševnímu zdraví, udržitelnému rozvoji a ekologii, zdraví, technologiím, informační a finanční gramotnosti,“ dodává. Síť ÁMOS vision provozuje společnost inpublic group, která se na výrobu dotykových panelů specializuje. A to nejen pro školy, ale i pro domovy seniorů a města a obce, pro které nabízí digitální úřední desky. 

Takže až půjdete vyzvednout potomka či vnouče a na školní chodbě narazíte na obrazovku se sdělením, že „život v avataru byste si měli nechat na dobu, až budete jen QR gamer,“ nezbláznili jste se, to vnitro komunikuje s žáky jejich jazykem. 

Na samotný spot se můžete podívat na youtube kanále zde: Ministerstvo vnitra - Desatero prevence v kyberprostoru

Vloženo Od